Telefon

Email

dachy.siepa@gmail.com

BUDOWA DOMU KROK PO KROKU

utworzone przez | wrz 9, 2021 | dachy Poznań

Kiedy planujemy budowę własnego domu, większość decyzji musimy podjąć odpowiednio wcześniej.  Od czego zaczynamy budowę domu? Oczywiście, musimy dysponować działką, wybrać właściwy projekt domu, rodzaj materiałów budowlanych, a także przewidzieć, w jaki sposób będziemy rozprowadzać w domu ciepło czy wentylację.

Większość osób wybiera budowę domu ze względu na chęć posiadania własnego kawałka gruntu. Mieszkanie w bloku nie daje poczucia swobody takiej jak własny dom. Wbrew pozorom wcale nie musi być on droższy. Często cena w przeliczeniu na metr kwadratowy jest porównywalna. Ale we własnym domu możemy dysponować tarasem, ogrodem czy dowolnie zagospodarowanym placem.  Wiele osób decyduje się zatem na budowę domu, nie posiadając nawet odpowiednich środków.  Nadal popularne są kredyty, które mimo odległego czasu spłaty i tak pozwolą cieszyć się własnym lokum.

 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy zaczynamy budować dom?

Najważniejsze, aby budować dom w odniesieniu do własnych potrzeb i możliwości. Kiedy decydujemy się na dużą powierzchnię, domu warto zastanowić się, czy będziemy w stanie ją wykorzystać. Nie sztuką jest wybudować wiele pokoi, które później będzie trzeba ogrzać. Warto zrezygnować z drogich rozwiązań na rzecz tańszych, ale równie funkcjonalnych. Dziś istnieje cała gama materiałów budowlanych, które pozwolą nam zrealizować niemal każdy projekt, dopasowując jego stronę finansową do zasobów naszego portfela. Według mnie lepiej zbudować mały domek i wykończyć go od razu, niż budować ogromny pałac, w który będziemy inwestować do końca życia. 

 

WYBÓR DZIAŁKI 

Zanim rozpoczniemy budowę, musimy dysponować działką. Właściwie do jej powierzchni musimy dostosować nasze decyzje odnośnie budowy domu. Musimy wybrać taki projekt, który spełni nasze oczekiwania, ale jednocześnie zmieści się na naszej działce i będzie odpowiadał miejscowym warunkom zabudowy. Zanim dokonamy zakupu konkretnej parceli, warto sprawdzić najważniejsze czynniki, takie jak: dojazd do pracy, odległość od sklepów, szkoły czy przedszkola.  Mimo że na naszej działce możemy zmieścić nawet duży bliźniak, to pamiętajmy, że nie w każdym regionie kraju dostaniemy pozwolenie na jego budowę.  Warunki wykorzystania lokalnych gruntów są opisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Czasem trzeba wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy.

Wybierając działkę nie powinniśmy wertować tylko przypadkowych ogłoszeń dookoła interesującego nas rejonu. Czasem nadarza się okazja, ponieważ sprzedający, aby ograniczyć koszty zamieszcza wyłącznie tabliczkę informującą o sprzedaży. Można oczywiście zlecić cały proceder agencji nieruchomości, ale wówczas będziemy musieli opłacić prowizję od półtora do 4% wartości transakcji. Warto także stale doskonalić swoją wiedzę na temat budowy i pozyskiwać informacje na forach internetowych czy u znajomych, którzy również budują dom. To pozwoli nam określić własne preferencje i uniknąć niepotrzebnych sytuacji. Przyjmuje się, że idealnym kształtem działki jest kwadrat o powierzchni około 1000 m kwadratowych. Optymalnym rozwiązaniem jest wjazd od północy. Wówczas możemy od południa zaplanować ogród czy dobrze nasłoneczniony salon. Nie bez znaczenia jest ukształtowanie terenu. Najlepsze są działki płaskie, z dobrymi warunkami gruntowymi. Oczywiście zasięgu powinny być media, a więc dostęp do sieci elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej czy gazowej. Jeśli chodzi o przystępne cenowo działki o takich parametrach, to można je niestety znaleźć tylko i wyłącznie w małych miejscowościach. W miastach występuje o wiele większe zasiedlenie terenu, a więc siłą rzeczy cena działek będzie wyższa. Jeśli jednak kupimy działkę o nierównej powierzchni, wąską, cechującą się spadkiem – nie należy załamywać rąk. Z pomocą architekta jesteśmy w stanie dopasować niemal każdy projekt lub go zmodyfikować.

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI PROJEKT DOMU? 

Kiedy mamy już własną działkę, warto rozejrzeć się za przystępnym projektem domu. Przede wszystkim powinien pasować on do wymiaru naszej parceli. Obecnie możemy znaleźć wiele gotowych rozwiązań. Ich ceny mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Każdy projekt musimy zaadaptować do naszej działki uwzględniając plan zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy. 

Zwykle wybierane są projekty domów o powierzchni 150 m kwadratowych z poddaszem użytkowym. Wiele osób stawia na domy parterowe, które ze względu na brak schodów są dużym ułatwieniem. Jeśli bryła budynku jest prosta i zwarta, na przykład w kształcie kwadratu czy prostokąta o dwuspadowym dachu, to jego budowa będzie tańsza. Taki dom będzie również tańszy w eksploatacji. Będzie go łatwiej po prostu ogrzać, rozprowadzić w nim instalacje czy nawet wykończyć wnętrza. 

Rzadziej wybiera się projekty domów z podpiwniczeniem. Równie ważne w eksploatacji domów jest dziś usytuowanie budynku względem stron świata. To zagwarantuje także dostęp do światła w naszych pomieszczeniach. Zwykle od południa planuje się wiele okien i pokoje, do których chcemy aby zaglądało słońce, na przykład salony. Północ zwykle przeznacza się na garaż lub spiżarnię. Układ wnętrz i ilość kondygnacji wpływa decydująco na komfort życia. Przy wybieraniu projektu musimy także zdecydować, ile potrzebujemy sypialni, łazienek, miejsc garażowych. Warto rozważyć również, czy garaż będzie przylegał do budynku oraz czy kuchnia będzie otwarta, czy zamknięta. 

JAKIE FORMALNOŚCI W URZĘDZIE PRZED BUDOWĄ DOMU?

Zanim zdecydujemy się na zakup działki, powinniśmy sprawdzić zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Znajdziemy tam informacje o minimalnej wielkości działki dla domu jednorodzinnego. Będzie tam także określona wysokość budynku i procent powierzchni, którą wolno nam zabudować. W warunkach zagospodarowania umieszcza się także zapisy dotyczące odległości domu od ulicy, szerokość elewacji frontowej, a czasem nawet dane dotyczące kształtu czy koloru dachu. W wielu wypadkach konieczne będzie również przyłączenie posesji do sieci kanalizacyjnej. W niektórych rejonach kraju nie wolno używać paliw stałych. Jeśli plan zagospodarowania dla naszej lokalizacji jeszcze nie istnieje, musimy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy od urzędu miasta czy gminy. Obowiązkowo należy przejrzeć księgę wieczystą działki, gdzie znajdują się informacje o właścicielach, służebności drogi czy hipotekach. Te elementy są przypisane do nieruchomości i przechodzą na nowego właściciela!

Zniesiono już obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. Każdy inwestor może teraz wybrać zgłoszenie budowy albo pozwolenie na starych zasadach. Do wykonania tych czynności będą nam potrzebne cztery egzemplarze projektu budowlanego z uzgodnieniami, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, decyzja o warunkach zabudowy albo wypis z planu zagospodarowania przestrzennego. Oczywiście procedura zgłoszenia jest krótsza i prostsze. Na jej rezultat czeka się tylko 30 dni i nie ma wówczas również postępowania administracyjnego z udziałem stron (np. sąsiadów).

Related Blogs

0 komentarzy

Call Now Button