Nie od dziś wiadomo, że prosta konstrukcja dachu będzie w stanie znacząco obniżyć końcowe koszty budowy. Na co zwrócić jednak uwagę, kiedy planujemy wybrać dach, odpowiedni dla budynku jednorodzinnego? Pod uwagę wziąć trzeba wiele czynników.
Czasami o wyborze typu dachu będą decydować niuanse, jak chociażby kąt nachylenia, który ustalany jest przez zapisy prawne, dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego. Przed wyborem projektu dachu powinniśmy zatem postarać się o decyzję dotyczącą warunków zabudowy lokalnej. Dokument taki określa również, jaki typ dachu dopuszczalny jest w rejonie naszej budowy Znajdziemy tam też zapisy odnośnie maksymalnego lub minimalnego kąta nachylenia. Pamiętajmy także o tym, że jeśli nasz dom ma znaleźć się w pobliżu obiektów zabytkowych, konserwator zabytków może narzucić nam nawet kolor dachówki.
Jaki dach będzie najtańszy?
Nie jest tajemnicą, że skomplikowana budowa więźby, jak w przypadku dachów wielospadowych, podwyższy koszty pokrycia dachowego. Może dojść nawet do sytuacji, kiedy mały dom o rozbudowanej konstrukcji dachowej, będzie droższy, niż duży dom o prostym projekcie dachu. Obecnie najtańsze w budowie są dachy dwuspadowe, których kąt nachylenia wynosi pomiędzy 30-40%. Do dużych atutów takiego rodzaju dachu należy zaliczyć fakt, że konstrukcja dachu dwuspadowego jest bardziej odporna na warunki atmosferyczne. Nie będą na niej zalegać śnieg i woda. Taki rodzaj dachu jest również najczęściej dopuszczany do budowy. Nie grożą nam zatem problemy przy staraniu się o dopuszczenie projektu do budowy.
Inne czynniki wpływające na koszt budowy dachu
W przypadku dachu dwuspadowego tańsze będą nie tylko materiały, ale i również koszty wykonywanych prac. Dach taki wymaga mniej materiału na konstrukcję i mniej zaangażowania ze strony pracowników wykonujących konstrukcję. Bardzo sprawnie przebiegają także prace dotyczące pokrycia gotowej więźby za pomocą dachówki czy blachodachówki. Nie będzie tak dużej ilości odpadów, powstających przez docinanie elementów, jak w przypadku dachu wielospadowego o skomplikowanych kształtach. Układanie dachówki wielkoformatowej przebiega jeszcze szybciej. Przez to zmniejszają się koszty robocizny. Taniej powinno być także w przypadku blachodachówki czy dachówki ceramicznej.
Tani dach energooszczędny?
Ciekawostką będzie też, że dachy dwuspadowe są również energooszczędne. Brak ozdobników architektonicznych i dodatkowych obróbek czy załamań minimalizuje nie tylko koszty wykonania, ale zmniejsza też ilość miejsc odpowiedzialnych za straty ciepła. Warto również podkreślić, że cena dachu dwuspadowego będzie także niższa ze względu na mniejszą ilość rynien koniecznych do odprowadzenia wody. Jeżeli komuś zależy również na aranżacji poddasza, to w przypadku takiego dachu będą znajdowały się one wyłącznie po dwóch przeciwległych stronach budynku.
0 komentarzy