Dachówka jest dziś niezwykle często spotykanym materiałem pokrywającym dachy domów. Ze względu na ogromny wybór na rynku można wybrać kształty i kolory pasujące niemal do każdego typu domu. Jakimi kryteriami kierować się jednak podczas zakupu materiałów na nasz dach?
CZĘSTE PYTANIE: DACHÓWKA CERAMICZNA CZY BETONOWA?
Od lat można spotkać się z opinią, że dachówki betonowe są mniej trwałe niż ceramiczne, a także częściej ulegają zniszczeniu i zabrudzeniu. Technologia produkcji jest dziś tak zaawansowana, że renomowany producent dachówki nie może sobie pozwolić na uchybienia w tej dziedzinie. Mniejsza trwałość jest już zatem mitem, różnice dotyczą zaś niuansów, takich jak na przykład gładkość powierzchni wspomnianej dachówki ceramicznej.
Faktem jest jednak, że wybierając dachówkę ceramiczną, będziemy mogli korzystać z o wiele szerszej palety kolorystycznej. Podczas gdy w przypadku dachówki betonowej zdani jesteśmu na odcienie czerni, szarości i czerwieni. Nie będziemy zatem w stanie znaleźć koloru, który należy do nietypowych.
Zalety dachówek betonowych
Do wyprodukowania dachówki betonowej trzeba zużyć zaledwie jedną trzecią energii wykorzystywanej w procesie produkcji dachówki ceramicznej. Ekologia przemawia więc jednoznacznie na korzyść tej pierwszej. Dachówka ta będzie siłą rzeczy tańsza i o dziwo cechuje się lepszymi parametrami akustycznymi. Jest zatem wybierana dość chętnie przy budowie tzw. domów budżetowych.
DACHÓWKA WIZYTÓWKĄ DOMU – KSZTAŁT I KOLOR SIĘ LICZĄ
Mimo że na rynku dostępnych jest wiele kolorów dachówek, nadal największym wzięciem cieszą się kolory tradycyjne – np. odcienie szarości, grafitu, czerni czy czerwieni. Dachówka betonowa kolorowana jest w masie, z której jest wytwarzana. Pokrywa się ją także specjalną powłoką akrylową. Dachówkę ceramiczną barwi się w masie, a oprócz tego pokrywa glinką szlachetną i glazuruje.
Decydującym kryterium wyboru może być jednak kształt dachówek. Wyróżniamy dachówki profilowane i płaske. W ostatnim czasie te drugie znajdują większą liczbę nabywców. Być może ze względu na prostotę wykonania, funkcjonalność i uniwersalność zastosowania.
Przeczytaj także >>> Jaki dach najtańszy?
Jeśli chodzi o kształt i kolor dachówki, to w niektórych rejonach będziemy ograniczeni w naszym wyborze ze względu na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Być może nasz dom znajduje się pośród obiektów zabytkowych lub w centrum regionu o szczególnych tradycjach. Wówczas przed zakupem dachówki należy dowiedzieć się w urzędzie gminy, czy kolor naszej dachówki będzie akceptowany w warunkach zabudowy. Spore restrykcje w sprawach architektonicznych panują np. w okolicach Zakopanego. Należy pamiętać także o tym, że dach nie może przysłonić wizualnych walorów domu, na które składają się jeszcze elewacja, stolarka okienna i drzwiowa oraz otoczenie wokół budynku.
Na pewno kąt nachylenia i konstrukcja dachu będą wpływać również na nasz wybór. Dachówka małego formatu sprawdzi się przy dachach wielopłaszczyznowych, duży format zalecany jest dla dużych połaci dachowych.
Kąt nachylenia połaci przy wyborze dachówki
W przypadku płaskiej dachówki wymagany jest większy kąt nachylenia połaci – minimum 25 stopni. Inaczej płytkie zamki dachówki mogą przepuszczeć wodę pod warstwę izolacyjną dachu. Oczywiście można położyć taką dachówkę na dachy o mniejszym kącie nachylenia, ale wówczas trzeba zadbać o dodatkową spodnią warstwę izolazyjną – np. w postaci papy termozgrzewalnej.
JAKI JEST KOSZT POKRYCIA DACHU?
Czasem można spotkać się z opinią, że dachówka to najdroższy materiał do pokrycia dachu. Nie jest to do końca prawda, gdyż koszt pokrycia połaci nie odbiega znacząco od kosztów blachodachówki. Dlaczego – skoro sama dachówka jest o droższa? Kładąc blachodachówkę musimy liczyć się z dużą ilością docięć, a co za tym idzie odpadów z arkusza, których nie da się już wykorzystać. Cena ostateczna dachu będzie zależna przede wszystkim od pozornie mało znaczących elementów wykończeniowych – dachówek wentylacyjnych, gąsorów, membran czy ilości zużytych spinek mocujących, ale również od samego projektu.
Dachówka betonowa może zatem obniżyć koszty budowy dachu. Nie oznacza to, że będzie produktem gorszym pod względem jakościowym. Po prostu będzie wykonana z innych materiałów. Dachówki betonowe gwarantują dziś podobne parametry trwałości i wytrzymałości co dachówki ceramiczne, ale mają jeszcze dodatkowy atut – lepiej chronią nasz dach pod względem akustyki. Trzeba jednak pamiętać, że ich cena nie jest też jednolita – będzie się wahała w zależności od kształtu i koloru dachówki. Najtańsze będą odcienie kolorów ceglanego i miedzianego. Przy planowanym pokryciu znacznej połaci może to mieć znaczenie.
CZY MOŻNA REKLAMOWAĆ DACHÓWKĘ?
Oczywiście, dachówka jest produktem, który podlega reklamacji jak każdy inny. Nie ma jednak uniwersalnych zasad reklamacji dotyczących każdego producenta, dlatego warto zapoznać się z nimi jeszcze przed zakupem. Pierwszym ważnym elementem gwaranacji jest na pewno mrozoodporność. Dachówka, która nie jest odporna na ujemne temperatury będzie kruszyć się i łuszczyć, a z czasem rozpadać na kawałki. W naszym klimacie nie ma sensu zatem ryzykować. W razie problemów będziemy mogli zareklamować i wymienić produkt.
Podczas układania dachówki warto też zwrócić uwagę na precyzję wykonania kształtów dachówek. Krzywizny przekraczające dopuszczalne normy będą powodować złą eksploatację dachu.
Czasem zdarza się, że dachówka ulegnie stłuczeniu podczas transportu. Wówczas najelpszą opcją jest zgłoszenie tego faktu dostawcy jeszcze przed rozpakowaniem całej palety. Dzięki temu unikniemy niedomówień. Często szukając Dekarz Poznań wybieramy przypadkową firmę, która nie zawsze może dysponować właściwym doświadczenie. Uszkodzone w trakcie prac firmy dekarskiej dachówki nie podlegają reklamacji.
0 komentarzy